لوفور (1968) در مفهوم حق به شهر به دو مؤلفه اساسی اشاره دارد که یکی از این مؤلفه‌ها حق مشارکت است. به نظر وی حق به شهر نمایانگر حق مشارکت در جامعه از طریق فعالیت‌های روزمره است. بر اساس این حق، «ساکنان شهر باید در سطوح مختلف تصمیم¬گیری¬های مربوط به امور و مسائل شهر و فضای شهر دخیل باشند؛ در این راستا می‌توان به مفهوم خودآیینی عقلانی اشاره کرد .زگزبسکی ، خودآیینی عقلانی را بیانگر این اندیشه می‌داند که سنت‌های فکری و میراث عقلانی بشر توان خردورزی فرد انسان را از او نمی‌ستانند و او قادر است بر مبنای فاعلیت خود، از توان عقلانی‌اش در زمینه‌های مختلف فکری، بویژه در باورهای حساسیت زای اخلاقی، دینی و سیاسی استفاده کند. در حوزه فلسفه سیاسی، مفهوم خودآیینی دال بر آن است که همه انسان‌ها از عقل برخوردارند. پس هم می‌توانند برای زندگی خود تصمیم بگیرند و هم می‌توانند قوانینی را وضع کنند که برای همه کس و همیشه حق باشد. خودآیینی افزون بر آنکه یک مفهوم اخلاقی است، به فرد در برابر دولت حق اظهارنظر می‌دهد و در عین حال برای همه اقتضای یکسانی دارد. پس خودآیینی به برابری می‌انجامد؛ بنابراین تحقق خودآیینی مستلزم نبود موانع بیرونی، نبود فریب نظام¬مند و مداوم، توانایی فرد برای اندیشیدن و خودآگاهی و اصالت وی است. در ارتباط با زنان، برخی مواقع تواتمندسازی زنان به خودآیینی برای مشارکت و عاملیت در تصمیمات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی تعبیر می‌شود که بر اساس بخشی از یافته ها در مورد زنان شهر تبریز در حد قابل اعتنایی محقق نشده است.

چهارشنبه 02 اسفند 1402


بهره برداری از پروژه‌های شهرداری تبریز با ۳۰۷۰ میلیارد تومان اعتبار | شهردار تبریز از افتتاح چند پروژه کلان شهری و همچنین بهره برداری از طرح‌های عمرانی و خدماتی با حضور وزیر کشور خبر داد.              حضور در پای صندوق های رای ادامه راه شهدا است | معاون سیاسی اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت انتخابات گفت: حضور در پای صندوق های رای در واقع ادامه راه و مسیر شهدا است.              انتقال آب ارس در اولویت است/ ضرورت استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای تکمیل طرح ها | استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر لزوم اولویت بندی طرح های حوزه آب گفت: بر این اساس تلاش برای تکمیل طرح انتقال آب ارس به دشت تبریز در اولویت است.              استاندار: نشست سفرای کشورهای همسایه آذربایجان شرقی را در تبریز برگزار می‌کنیم | استاندار آذربایجان شرقی از تصمیم استان برای برگزاری نشست سفرای کشورهای همسایه در تبریز خبر داد.              


تبریز اول | پایگاه اطلاع رسانی تبریز اول | نقض خودآیینی عقلانی زنان


نقض خودآیینی عقلانی زنان 1402/08/25

لوفور (1968) در مفهوم حق به شهر به دو مؤلفه اساسی اشاره دارد که یکی از این مؤلفه‌ها حق مشارکت است. به نظر وی حق به شهر نمایانگر حق مشارکت در جامعه از طریق فعالیت‌های روزمره است. بر اساس این حق، «ساکنان شهر باید در سطوح مختلف تصمیم¬گیری¬های مربوط به امور و مسائل شهر و فضای شهر دخیل باشند؛ در این راستا می‌توان به مفهوم خودآیینی عقلانی اشاره کرد .زگزبسکی ، خودآیینی عقلانی را بیانگر این اندیشه می‌داند که سنت‌های فکری و میراث عقلانی بشر توان خردورزی فرد انسان را از او نمی‌ستانند و او قادر است بر مبنای فاعلیت خود، از توان عقلانی‌اش در زمینه‌های مختلف فکری، بویژه در باورهای حساسیت زای اخلاقی، دینی و سیاسی استفاده کند. در حوزه فلسفه سیاسی، مفهوم خودآیینی دال بر آن است که همه انسان‌ها از عقل برخوردارند. پس هم می‌توانند برای زندگی خود تصمیم بگیرند و هم می‌توانند قوانینی را وضع کنند که برای همه کس و همیشه حق باشد. خودآیینی افزون بر آنکه یک مفهوم اخلاقی است، به فرد در برابر دولت حق اظهارنظر می‌دهد و در عین حال برای همه اقتضای یکسانی دارد. پس خودآیینی به برابری می‌انجامد؛ بنابراین تحقق خودآیینی مستلزم نبود موانع بیرونی، نبود فریب نظام¬مند و مداوم، توانایی فرد برای اندیشیدن و خودآگاهی و اصالت وی است. در ارتباط با زنان، برخی مواقع تواتمندسازی زنان به خودآیینی برای مشارکت و عاملیت در تصمیمات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی تعبیر می‌شود که بر اساس بخشی از یافته ها در مورد زنان شهر تبریز در حد قابل اعتنایی محقق نشده است.اخبار مرتبط

خبرگزاری تبریز اول

آخرین خبر ها


خبرگزاری ایرنا

خبرگزاری مهر

 

Save