نماینده مردم شریف کلانشهر تبریز در مجلس شورای اسلامی در بازدید از تصفیه‌خانه مدول دوم با اشاره به تصفیه فاضلاب یک میلیون نفر ازکلانشهر تبریز اجرای این پروژه را امر بسیار مبارکی برای شهر تبریز دانست .
دکتر منادی افزود: هم‌زمان با اجرای پروژه مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب تبریز،  شرکت آب منطقه‌ای نیز به اجرای طرحی پرداخته که با افتتاح این پروژه کل فاضلاب مدول اول و دوم کلانشهر تبریز به میزان 125 میلیون مترمکعب تصفیه ‌شده و پساب وارد دریاچه ارومیه می‌شود.
وی ادامه داد: در فاز اول پساب تصفیه شده مدول اول تصفیه خانه فاضلاب به میزان 75 میلیون مترمکعب به سمت دریاچه ارومیه هدایت خواهد شد و در صورت تکمیل مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب به میزان 50 میلیون متر مکعب نیز به پساپ تولید شده اضافه و درکل 125 میلیون مترمکعب به سمت دریاچه ارومیه هدایت خواهد شد.
نماینده مردم تبریز اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته از طریق مجلس محترم شورای اسلامی و هیئت دولت درباره تکمیل پروژه مدول سوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهر ارومیه ابراز امیدواری نمود با 75 میلیون مترمکعبی که از این طریق وارد دریاچه ارومیه می‌شود و همچنین با 600 میلیون متر مکعبی که از طریق زاب و تونل کانی سیب انتقال داده خواهد شد شاهد آن خواهیم بود که 800 میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه وارد شده تا باعث احیای آن شود.
دکتر منادی تصریح کرد: به برکت زحمات عزیزان در شرکت آب و فاضلاب استان شاهد افزایش سطح بهداشتی و امید به زندگی در این کلان‌شهر خواهیم بود و عفونت‌ها و بیماری‌ها قطعا کاهش می‌یابد.
وی در خصوص اعتبارات باقی‌مانده و تخصیص‌یافته مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب گفت: با صحبت‌هایی که انجام شده شاهد افتتاح این پروژه در آینده نزدیک باشیم.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان نیز در این بازدید گفت: احداث مدول دوم تصفیه خانه بزرگ فاضلاب تبریز از سال 95 با قرارداد به مبلغ 182 میلیارد تومان در دو فاز مایع و لجن آغاز شد که سویل بخش مایع بیش از 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
مهندس خانی ادامه داد : جمعیت تحت پوشش این طرح یک میلیون نفر و ظرفیت تصفیه خانه نیز 207000 متر مکعب در شبانه روز خواهد بود.

دوشنبه 28 خرداد 1403